Welcome to Week 3 of high school football! Keep refreshing this page for score updates throughout the night as we get them. Be patient -- we may not have all scores right away, but as we get them, we'll post them here!

All teams listed alphabetically according to classification.  Teams in our coverage area featured in ALL CAPS.  Home teams on bottom.

LAST UPDATED:  Saturday morning

CLASS 5A

BARBE
19
IOWA (3A)
27
ST. LOUIS (3A)
3
SULPHUR
37
Thursday night Thursday night
CARENCRO (4A)
24
NORTHSIDE (4A)
0
ACADIANA
21
COMEAUX
28
Final Final
Catholic of B.R.
47
Woodlawn of B.R.
47
SAM HOUSTON
7
LAFAYETTE
34
Final Final
NEW IBERIA
44
WESTGATE (4A)
7
Final

 

CLASS 4A

CROWLEY
50
DERIDDER
49
CECILIA
49
JENNINGS (3A)
48
Final Final/OT
Alexandria
39
BREAUX BRIDGE
21
LEESVILLE
49
RAYNE
20
Final Final
WASH. MARION
24
BEAU CHENE
13
Peabody
35
PORT BARRE (3A)
27
Final Thursday Night
Madison (3A)
23
Plaquemine
34
OPELOUSAS
0
ST. THOMAS MORE
35
Final Final
TEURLINGS CATH.
24
ABBEVILLE
15
NOTRE DAME (2A)
28
WELSH (2A)
48
Final Final
EUNICE (3A)
40
ST. MARTINVILLE
18
Thursday Night

 

CLASS 3A

IOTA
21
S. BEAUREGARD
34
LAKE ARTHUR (2A)
39
FRANKLIN PAR. (4A)
7
Final Final
DEQUINCY (2A)
22
CHURCH POINT
35
WESTLAKE
25
KAPLAN
34
Final Final/OT
NORTH VERMILlION
41
Pearl River (4A)
31
NORTHWEST
40
PINE PRAIRIE
32
Final Final
LAF. CHRISTIAN (1A)
36
Varnado (1A)
20
VILLE PLATTE
6
BERWICK
21
Final Final
VERMILION CTH. (1A)
62
JEANERETTE (2A)
0
ERATH
41
FRANKLIN
36
Final Final
PATTERSON
42
E.D. WHITE
26
CATHOLIC of N.I. (2A)
41
St. James
28
Final Final

 

CLASS 2A

BUNKIE
41
HOLY SAVIOR
28
Buckeye (3A)
21
Avoyelles
14
Final Final
MANY
40
OAKDALE
6
North DeSoto (4A)
42
KINDER
17
Final Thursday Night
PICKERING
46
ROSEPINE
8
MERRYVILLE (1A)
0
E. BEAUREGARD (1A)
55
Final Final
OBERLIN (1A)
36
ELTON (1A)
36
MAMOU
12
VINTON
26
Final Final
Ascension Episc. (1A)
48
Sophie B. Wright
22
DELCAMBRE
6
LOREAUVILLE
54
Thursday Night Final
ST. EDMUND (1A)
26
SACRED HEART
49
OPELOUSAS CATH.
48
Springfield (2A)
21
Final Thursday Night
HIGHLAND BAP. (1A)
43
WEST ST. MARY
6
Final

 

CLASS 1A

GRAND LAKE
47
Hanson Memorial
26
East Iberville
26
HAMILTON CHR.
41
Final Final
BASILE
29
St. John
44
SOUTH CAMERON
7
CATHOLIC of P.C.
23
Thursday Night Thursday Night
FALSE RIVER
0
NORTH CENTRAL
0
Christian Life (2A)
61
MORGAN CITY (4A)
57
Final Final
Dunham
41
CENTERVILLE
16
WESTMINSTER
20
Crescent City
0
Final Final
Convenant Christian
43
GUEYDAN
0
Final